Hej, Kråkan här!
Som Event-ansvarig i Willerstown har jag dragit igång något som kallas Power Meet. Jag blev inspirerad av hur stort Power Meet var på riktigt och ville göra något liknande i Willerstown.
För de som undrar vad Power Meet är så handlar det om bilar. Raggarbilar. Gamla bilar som är väl förvarade. Super fina och dyra bilar som under en helg kör runt på Västerås gator och visar upp sin glamor.
Hur tävlingen går till:
Om du vill vara med i tävlingen måste du säga till en i stadsförvaltningen i Willerstown om att du vill vara med i tävlingen. Då kommer de ge dig en plot som du kan bygga din bil på. Du bekostar för materialen själv men jag rekommenderar stort att kolla i /go WT om du behöver något. När du byggt klart bilen låter du den stå kvar. Om du lämnar ploten kan du automatiskt inte vara med i tävlingen pga att vi inte vet vem som byggde den. När tävlingen är över så kommer bilarna stå kvar som ett minne och vinnaren kommer få ett pris.
Vanliga frågor:
Vad gör jag om någon i stadsförvaltningen inte är inne?
- Det brukar alltid vara någon inne men om inte, vänta tills det kommer någon.
Vad får jag materialet ifrån?
- Som jag sa förut bekostar du det själv.
Måste det vara en bil?
- Nej, men det måste vara ett fordon.
Kommer jag få tillbaka materialet sen?
- Nej tyvärr. Vi vill jättegärna ha bilarna kvar.
Om jag inte vill vara med i tävlingen då?
- Om du bygger en bil är du automatiskt med i tävlingen men man får absolut bara kolla på alla fina bilar.
Vad är Go:en dit?
- /go Willershills
Måste jag vara med i Willerstown för att tävla?
- Nej såklart inte. Men du får gärna joina om du vill.
Hur stor är ploten?- Ploten är 4x7. Om man är där för att förstöra eller inte bygger efter de regler som finns kommer det du byggt tas bort och du får tillbaka materialet. Jag tänkte göra en lista här nere med saker som gör bilen bättre. Om man gör de sakerna som står på listan får bilen en bättre rank i tävlingen. * Dyra material * Snyggt både på insidan och utsidan* Små detaljer* Saker som vanligtvis finns på bilar* Färgerna matchar med varandra* Smarta val av material för att få olika sorters former* Att man kan sitta i den (svårt men vore kul)Man måste såklart inte ha med alla saker. Det är bara små tips. Priset kommer vara en överraskning, men för att inte oroa er kan jag säga att det innehåller saker av högt värde. Eventet avslutas när alla bilar är byggda och priset har delats ut till vinnaren. Det kan alltså ta några dar. Vet inte riktigt.Är det oklart om hur jag menar eller hur tävlingen går till, skriv ett inlägg här eller meddela mig inne på Kottcraft.Mvh Kråkan